Skip to main content
SEO

Site Haritası Oluşturmanın 5 Kolay Adımı

By 31/10/2023Nisan 30th, 2024No Comments8 min read

Site haritası oluşturma işlemi ile web sitenizin tam olarak nasıl görüneceğine dair ayrıntılı bir plan hazırlarsınız. Çünkü bu haritalar, arama motorlarını web sitenizdeki içeriği taramaları, dizine eklemeleri ve keşfetmeleri için bilgilendirme amacına hizmet eder. Bu nedenle site haritası oluşturmak oldukça önemlidir. Çünkü site haritaları, web sitenizdeki sayfalar ve içerik hakkında arama motorlarına değerli bilgiler sağlar. Ayrıca arama motorlarının web sitenizde sunulan bilgileri anlamalarına yardımcı olurlar.

Site Haritası Nedir?

Site haritası; bir web sitesindeki tüm sayfalar, videolar, resimler ve diğer dosyalar hakkındaki bilgilerin bir listesidir. Bu bilgiler web tarayıcıları ve arama motorları tarafından bir web sitesinin yapısını ve içerisindeki dosyalar ile sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamak için kullanılır. İki ana site haritası türü vardır: HTML site haritaları ve XML site haritaları.

XML site haritaları, web sitenizin yapısına daha iyi bir genel bakış sağlamak için öncelikle arama motorlarına ve onların botlarına ve web tarayıcılarına yöneliktir. Bu, tarayıcıların web sitenizdeki tüm sayfalara ve bununla ilgili tüm bilgilere kolayca erişmesini sağlar. Bu bilgiler; genellikle sayfanın URL’i, son güncelleme tarihi ve sayfanın tüm dil türevlerini içerir. Web siteniz için bir XML site haritası oluşturmak, en iyi SEO uygulaması olarak kabul edilir.

HTML site haritaları ise normalde okunması kolay bir formatta ve yapıda yapılır ve kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Bir HTML site haritasının tüm URL’lerinizi/sayfalarınızı içermesi gerekmez ve bir kullanıcının web sitenizde kaybolması durumunda aradıklarını bulmasına yardımcı olmak için oluşturulmalıdır..

XML Site Haritasının Görünümü

Bir XML site haritası, gönderileri ve sayfaları listelemenin standart bir yolunu sunarak onları arama motorları için keşfedilebilir hale getirir. İşte çok basit bir örnek, tek bir URL’e sahip bir site haritası:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>https://dijitaldegorunurolmak.com/site-haritasi-olusturma-adimlari/</loc>
<lastmod>2022-10-25</lastmod>
</url>
</urlset>

Site haritası birkaç bölümden oluşur:

 1. Bir XML sürüm bildirimi: Hangi arama motoru tarayıcılarının okuduklarını belirlemek için kullandıkları dosya türü.
 2. URL seti: Arama motorlarına protokol hakkında bilgi verir.
 3. URL: Sitenin URL’lerini listeler.
 4. Lastmod: Sayfanın en son ne zaman değiştirildiğini açıklayan bir tarih formatı.

Neden Site Haritasına İhtiyacınız Var?

Her web sitesi için bir site haritası oluşturmak gerekir. Site haritaları, özellikle binlerce ürün içeren bir e-ticaret sitesi gibi on binlerce URL’yi işlerken URL’leri işlemek ve sürdürmek için mükemmel bir biçimdir.
Bir web sitesi için birden fazla site haritası oluşturabileceğiniz için web sitenizin bölümlerini ayrı ayrı bölümlere ayırabilir ve yönetebilirsiniz.

Web sitelerindeki site haritaları arasındaki en yaygın ayrım, bir ‘page_sitemap.xml’ dosyası ve ‘post_sitemap.xml’ dosyasıdır. Bu, web sitenizin sayfalarını ve gönderilerini ayrı ayrı incelemenize olanak tanır.

Örneğin; bir e-ticaret web sitesini yönetiyorsanız ürün kategorisine göre site haritalarına sahip olmak, ürün sayfası yönetimini daha da kolaylaştırabilir. Erkek giyim ürünleriniz, kadın giyim ürünleriniz, aksesuarlarınız vb. için bir site haritasına sahip olabilirsiniz. Aksesuar sayfalarınızı denetlemeniz ve güncellemeniz gereken zaman geldiğinde, bu sayfaların bir listesi hazır ve bulunması kolay olacaktır.

En büyük yararı, web sitenizde değişiklik yaptığınızda Google’ın web sitenizi bir sonraki taradığında sayfalarınızı bulmasını beklemek yerine site haritası dosyalarınızı Google’a bildirmek için kullanabilmenizdir.

Site Haritası Oluşturma Adımları

Bazı web siteleri, sistemlerinin bir parçası olarak otomatik olarak oluşturulmuş site haritalarıyla birlikte gelir. Bunun en büyük örneği; otomatik olarak güncellenen bir site haritası dosyasına sahip olan WordPress’tir. WordPress site haritasının kullanımını kolaylaştırmak için bazı kişiler sayfaları, gönderileri vb. bölümlere ayıran WordPress için Yoast SEO eklentisini de kullanır.
Her yönetim sisteminin kendi site haritası sistemi vardır, ancak bazı sistemler bir eklentiye ihtiyaç duyabilir.

Ancak eklenti kullanmadan da site haritası oluşturmak mümkündür. Örneğin; bunun için Screaming Frog’u kullanarak bir site haritası oluşturabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek:

Adım 1: Screaming Frog Kullanarak Web Sitenizi Taratın

Araç çubuğuna web sitenizin alan adresini girin ve ‘Başlat’ butonuna basın. Web sitenizin boyutuna bağlı olarak her sayfanın taranması gerekeceğinden bu işlem biraz zaman alabilir.

Adım 2: İstemediğiniz URL’leri Kaldırın

Tarama tamamlandığında, URL’lerin tam listesini inceleyin ve site haritanıza dahil etmek istemediğiniz herhangi bir URL olup olmadığına bakın. Hariç tutmak istediğiniz URL’leriniz varsa bunları sağ tıklayın ve ‘Kaldır’ seçeneğini seçin.

Adım 3: Site Haritası Menüsünü Açın

Araç çubuğundaki ‘Site Haritası’ menüsünü açın ve ‘XML Site Haritası’ seçeneğini seçin. Birkaç seçenek içeren bir menü açılacaktır. Varsayılan seçenekler, site haritasına yalnızca 200 Durum Kodu URL’lerini dahil etmek olacaktır, ancak noindex etiketli sayfaları, sayfalanan sayfaları veya 301 yönlendirmeli sayfaları dahil etmeyi seçebilirsiniz.

Adım 4: Site Haritanızı Kaydedin

Düzenlemelerinizi yapmayı bitirdikten sonra ‘İleri’ düğmesine tıklayın ve bir Kaydet menüsü açılacaktır. Varsayılan dosya türü XML olacaktır.

Adım 5: Site Haritanızı Yükleyin

Artık yeni site haritanıza sahip olduğunuza göre bunu web sitenize yüklemeniz gerekecek.

Site Haritanızı Google Search Console’a Nasıl Gönderirsiniz?

Artık eksiksiz bir site haritanız olduğuna göre haritanızı Search Console’a gönderebilirsiniz.

 1. Bunu yapmak için web sitenizin Search Console hesabına giriş yapın ve soldaki menüde ‘Dizin’ altında bulunan ‘Site Haritası’ sayfasına gidin.
 2. Ardından ‘yeni bir site haritası ekleyin’ başlıklı kutuya, yeni yüklediğiniz site haritasının URL’ini yazın.
 3. Google daha sonra bu URL’leri taramayı ve ‘Gönderilen site haritaları’ kutusunun ‘Durum’ sütununda site haritasının tarama durumunu güncelleyecektir.

Site Haritası Oluşturmanın Faydaları

Web siteniz için bir site haritası oluşturmak, aksi halde olduğundan daha fazla fayda sağlayabilir. Site haritası oluşturmanın faydaları şu şekildedir:

 • Web sitenizin tüm URL’lerini site haritasında listelediğinizde bu, arama motorlarının tarayıcısının tüm sayfaları verimli bir şekilde keşfetmesine ve taramasına yardımcı olur.
 • Bir site haritası içinde URL’lere öncelik verebilirsiniz. Bu önceliği belirlediğinizde arama motoru botları diğerlerine kıyasla bu URL’lere daha fazla odaklanacaktır.
 • Bir URL’nin “son mod” veya “sıklığını değiştir” gibi bilgileri değiştirebilirsiniz.
 • XML site haritaları, tüm önemli sayfaları her sayfa için öncelik ayarlı olarak tek bir yerde sağladıkları için arama motoru botları için çok önemlidir. Bu nedenle her büyüklükteki işletme için bir XML site haritasına sahip olmak önemlidir.