Skip to main content
Araçlar

Mutlaka Kullanmanız Gereken SEO Araçları

By 30/10/2023Mayıs 19th, 2024No Comments6 min read

Özellikle yeni başlıyorsanız SEO’da uzmanlaşmak zor olabilir. Neyse ki en iyi SEO araçlarını bulmak kolaydır. En iyi SEO araçları, web sitenizin performans için optimize edilmesini sağlamanın yanı sıra arama motoru sıralamalarınızı yükseltmeyi ve izlemeyi daha basit ve kolay hale getirir.

SEO Araçları Ne İşe Yarar?

SEO araçları sizi uzun süren anahtar kelime araştırmalarından ve veri analizinden kurtarır. Bu araçlarla neyin işe yaradığını ve stratejinizin hangi bölümlerinin iyileştirilmesi gerektiğini görebilirsiniz. En iyi SEO araçları, rakiplerinize karşı ne durumda olduğunuz ve en büyük fırsatların nerede olduğu hakkında raporlar da sağlar.

Özellikle birden fazla web sitesi yönetiyorsanız SEO araçları her sitenin performansını değerlendirmenize yardımcı olabilir. Birden fazla web sitesine sahip birçok girişimci, elektronik tablolara çok fazla veri koyar ve bunları manuel olarak analiz eder. Ancak bu çok geçmeden zor hale gelir ve raporların yanlış olma riskini artırır. Neyse ki vakit kaybetmemek ve bir tıklamayla doğru raporlar oluşturmak için SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

En İyi SEO Araçları

1. Semrush​

Semrush, dijital pazarlama için mükemmel bir araçtır. Anahtar kelime analizlerinizin ayrıntılı raporlarını ve domain analizlerini almanıza yardımcı olacak kapsamlı bir araç dizisine sahiptir. Ayrıca Semrush, organik trafiği artırabilmeniz için size içerik optimizasyonu önerileri de gösterir. Yeni başlayanlar SERP’lerde nasıl sıralama alacağını görebilir. Ayrıca rakiplerinizin trafik kaynaklarını belirlemenize yardımcı olacak trafik analitiğinden yararlanabilirsiniz.

2. Ahrefs

SEO’yu araştırmak için zaman harcadıysanız muhtemelen Ahrefs’i en iyi 10 SEO aracının birçok listesinde görmüşsünüzdür. Pek çok uzman, site denetleme özelliği sayesinde Ahrefs’i kullanmakta ve tavsiye etmektedir. Site denetimleri, web sitenizin ve SEO stratejisinin iyileştirilmesi gereken alanlarını vurgular, böylece bunları ele alabilir ve sıralayabilirsiniz. Ayrıca Ahrefs rakiplerin backlink’lerini göstererek bir backlink stratejisi belirlemenize yardımcı olabilir. Bu araç ile ilgili en iyi şeylerden biri, SEO stratejilerinizi planlamanıza, sürdürmenize ve izlemenize yardımcı olabilmesidir. Ayrıca herhangi bir anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olduğunu görmenize olanak tanır, böylece bir anahtar kelimeyi denemeye veya daha uygun olabilecek başka bir anahtar kelime aramaya karar verebilirsiniz.

3. Moz Pro

Moz Pro, SERP’ler aracılığıyla sıralamaları, trafiği ve görünürlüğü artırmaya yönelik çeşitli araçları sayesinde en iyi SEO araçlarından biridir. Web sitenizi denetlemenizi sağlayan Moz Pro Spider gibi önemli araçlar bu araca itibar kazandırmıştır. Audit, olası sorunları kontrol eder, bunları vurgular ve ardından öneriler sunar. Bu öneriler, sorunları düzeltmenize yardımcı olabilir ve bu da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

4. Ubersuggest

2017 yılında Neil Patel tarafından satın alınan Ubersuggest, piyasadaki en iyi anahtar kelime araçlarından biri olarak konumunu korumaya devam etmiştir. Bu araç; kullanıcıların içerik stratejileri için anahtar kelimeleri belirlemesine yardımcı olur.

5. KWFinder

Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, birçok kişi KWFinder’ı en iyi anahtar kelime aracı olarak adlandırır. KWFinder daha az rekabetle mükemmel uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olur ve bu anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer almanızı kolaylaştırır. Ayrıca içerik stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak birçok anahtar kelime fikri bulabilirsiniz. Ancak KWFinder’ın başka araçları da vardır. Örneğin; SERP’lerin yanı sıra backlink için de analizler yapabilirsiniz.

6. SpyFu

SpyFu, rakiplerinizin dijital pazarlama stratejilerini anlamanıza yardımcı olan bir dizi araç ve rapor sunar. Bu araç, bir web sitesinin belirli anahtar kelimelerde nasıl performans gösterdiğini ve bu anahtar kelimelerle ilgili rekabet düzeyini gösteren detaylı raporlar sağlar. Ayrıca sizinle aynı anahtar kelimelerde rekabet eden diğer web sitelerinin performansını ve stratejilerini incelemenize olanak tanır. Bu, rekabet avantajı sağlamak ve pazarlama stratejinizi geliştirmek için önemli bilgiler sunabilir.

SpyFu, bir web sitesinin Google AdWords’teki reklam stratejilerini analiz ederek, bu reklamların nasıl performans gösterdiğini ve reklam bütçelerini tahmin edebileceğiniz bilgiler de sunar.

7. Screaming Frog

SEO odaklı olanlar için özel olarak tasarlanan bu araç, web sitelerini tarar ve karşılaşılan SEO sorunları için URL’leri inceler. Screaming Frog, özellikle daha büyük web siteleri için zaman alıcı bir süreci basitleştirir ve hızlandırır. Bu aracın en çekici özelliklerinden biri, URL’leri hızlı bir şekilde aramanın yanı sıra açılmayan sayfaları kontrol etmek için sitenizi tarama yeteneğidir. Ayrıca araç eksik başlık etiketleri, yinelenen meta descriptionları ve her sayfaya yerleştirilen linklerin sayısını kontrol etmenize olanak tanır.

8. AnswerThePublic

AnswerThePublic, anahtar kelime ve içerik stratejilerini oluşturmanıza yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir. Bu araç, arama motorlarından gelen verileri toplayarak çalışır. Ardından anahtar kelimenizi aradığınızda insanların anahtar kelimeniz etrafında dönüp aradıkları soruları ve kelime öbeklerini size sağlayacaktır. Bu araç, blog ve içerik fikirlerini bir araya getirmeyi çok kolay hale getirir.

9. SEOquake

SEOquake, kullanıcılara web sitelerinin SEO performansını hızlı bir şekilde analiz etme ve değerlendirme imkanı sağlar. Bu araç, kullanıcıların bir web sayfasının SEO sağlığını görmelerine yardımcı olan bir dizi özellik içerir.

10. SEObility

SEObility, bir SEO analizi ve optimizasyon aracıdır. Bu araç, web sitelerinin SEO performansını değerlendirmek, hataları belirlemek ve optimize etme önerileri sunmak için kullanılır.