Skip to main content
SEO

Keyword Cannibalization Nedir, Nasıl Çözülür?

By 31/10/2023Nisan 30th, 2024No Comments5 min read

İçeriklerinizi benzer anahtar kelimeler çerçevesinde hazırlarsanız sıralamalarınız keyword cannibalization nedeniyle zarar görebilir. Çünkü aynı anahtar kelimelere birden çok içerikte odaklanmak, içeriklerinizin birbiriyle rekabet etmesine neden olacaktır. Bu yazımızda, keyword cannibalizationın SEO için neden zararlı olabileceğini, cannibalizationı nasıl tespit edebileceğinizi ve bu konuda ne yapabileceğinizi açıklayacağız.

Keyword Cannibalization Nedir?

Keyword cannibalization (anahtar kelime yamyamlığı) Google’da aynı arama sorgusu için sıralanabilecek birden çok içeriğiniz olduğu anlamına gelir. Bu durum ya kapsadıkları konu çok benzer olduğu için ya da bu içerikler aynı anahtar kelimeye odaklandığı için ortaya çıkabilir. Genel olarak keyword cannibalization şu durumlarda gerçekleşebilir:

  • Benzer içerikler yayınlarsanız,
  • Eski içeriğinizi yönlendirmeden aynı içeriğe sahip yeni bir sayfa yayınlarsanız,
  • Aynı ürün kategorisine giden farklı yollar oluşturursanız,
  • Aynı anahtar kelime için benzer sayfalarınız varsa,
  • Alt kategori sayfalarını optimize etmezseniz.

Cannibalization SEO için Neden Kötüdür?

Web sitenizde keyword cannibalization varsa Google’da sıralama almak için kendinizle yarışıyorsunuz demektir. Diyelim ki aynı konuda iki yazınız var. Bu durumda Google, belirli bir sorgu için hangi makalenin en yüksek sırada olması gerektiğini ayırt edemez. Ek olarak tıklama oranı gibi önemli faktörler, bir yerine birkaç sayfa arasında paylaşılır. Sonuç olarak her iki sayfanız da daha düşük sıralarda yer alır.

Keyword Cannibalization Nasıl Tespit Edilebilir?

1. Manuel Kontrol

Eğer web sitenizde çok fazla içerik bulunmuyorsa sitenizdeki içerikleri manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Her bir içeriğin odak anahtar kelimesini bir Excel dosyasına not ederek bundan sonraki çalışmalarınızda bu dosyadan yardım alabilirsiniz.

2. Google Search Console

Google Search Console’un “Performans” sayfası, hangi anahtar kelimelerden trafik aldığınızı gösterir. “+ Yeni” butonuna tıklayıp bir sorgu girerseniz bu anahtar kelime için hangi sayfaların gösterildiğini görebilirsiniz. Eğer bu alanda birden çok sayfa varsa bu sayfaları optimize etmeniz gerekir. Örneğin; “anahtar kelime” sorgusu için tek bir sayfamız gösterim almış, ancak burada “Anahtar Kelime Araştırması için Kullanabileceğiniz Araçlar” gibi bir içeriğimiz daha olsaydı ve gösterim alsaydı bu iki içerikten birini optimize etmemiz gerektiği anlamına gelecekti.

3. Google Search

Birden fazla sonucu olabileceğinden şüphelendiğiniz belirli bir anahtar kelime için bir arama yapmanız yeterlidir. Bunun için Google’da “site:domain.com anahtar kelime” şeklinde bir arama yapmalısınız. Örneğin; “site:selencetin.com SEO araçları”. Burada sitenizin tek bir sayfasını görmeniz gerekir. Ancak Google belirsiz bir şekilde eşleşen her sonucu gösterdiği için bu çözüme dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; aramanız için 100 sonuç görebilirsiniz. Ancak bu sayfaların tümünün sorunlu olduğu anlamına gelmez. Bu sayfalar, farklı anahtar kelimeleri hedefliyor olabiliyor.

4. Semrush

Semrush’ın Position Tracking aracı, cannibalization yaratan sayfaları belirlemek için Google sıralamalarınızı izler. Bu aşamada Cannibalization Report‘tan yararlanabilirsiniz. Ancak bu rapora sadece Guru ve Business abonelikleri ile ulaşabilirsiniz.

Keyword Cannibalization Nasıl Düzeltilir?

ÇözümSayfa Türü
İçerik Birleştirmeİçeriklerinizden biri trafik almıyorsa
İçerik Silmeİçeriğinizin sitenizde bulunması gerekmiyorsa
NoindexDiğer çözümler işe yaramıyorsa ve içeriklerin web sitenizde bulunması gerekiyorsa
Canonical Etiketiİçeriğinizin sitenizde bulunması gerekiyorsa
Sayfayı Optimize EtmeSayfaları dizinden kaldırmak istemiyorsanız

1. İçerik Birleştirme

Eğer her iki içerik de aynı kitleyi hedefliyorsa ve aynı konuyu anlatıyorsa bunları birleştirebilirsiniz. Ayrıca bu, sıralamanıza yardımcı olur. Çünkü Google, kapsamlı içerikleri sever .

2. İçerik Silme

Eğer sayfalarınızdan biri trafik almıyorsa ya da içeriğin kalitesi düşükse bu içeriği silerek keyword cannibalization sorunundan kurtulabilirsiniz. Ancak içeriğinizi sildikten sonra yönlendirme yapmayı unutmamalısınız.

3. Noindex

Eğer her iki sayfanın da sitenizde bulunması gerekiyorsa bir sayfayı noindex olarak işaretleyip sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilirsiniz.

4. Canonical Etiketi

Bu, yalnızca duplicate içerik olarak da bilinen yinelenen birden çok sayfa varsa geçerli bir çözümdür. Canonical etiketi, cannibalizationı düzeltmenin bir yolu değildir.

5. Sayfayı Optimize Etme

Cannibalization yaratan sayfalarınızı sitenizde tutmaya devam etmek istiyorsanız içeriklerinizin anahtar kelimesini optimize etmeniz gerekir. Ancak bu, sayfalarınız aynı konuyu anlatıyorsa mantıklı bir çözüm olmayacaktır.