Skip to main content
Sosyal Medya

Instagram Kanal Özelliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

By 10/12/2023Mayıs 1st, 2024No Comments5 min read

Son dönemde eklenen ve hızla popülerlik kazanan özelliklerden biri de Instagram kanal özelliği. Bu yeni özellik, kullanıcılara içeriklerini daha stratejik ve düzenli bir şekilde paylaşma imkanı sunuyor.

Instagram Kanal Özelliği Nedir?

Instagram kanal özelliği; içerik üreticilerinin metin, fotoğraf, video, anketler ve sesli mesajlarla kanal üyelerine (Instagram takipçileriniz veya ücretli aboneleriniz) tek yönlü iletiler göndermesine olanak tanır. Ancak Instagram’a masaüstü tarayıcısı üzerinden erişilebilirken; Instagram kanal özelliğine sadece Instagram uygulamasından erişilebilir.

Instagram Kanal Özelliğinin Çalışma Mantığı

Instagram kanal özelliği, Instagram’ın en yeni güncellemelerinden biridir. Bu özellik, içerik üreticilerine takipçilerine doğrudan mesaj gönderme olanağı tanır. Alıcılar için bu, cevap veremeyeceğiniz kitlesel bir WhatsApp grubu gibidir. Instagram’da “İçerik Üreticisi” ya da “İşletme” hesabına sahip olan herkes buna erişebilir ve bu özellikten yararlanabilir.

Bu özellik ile ilgili iki önemli nokta:

  • İçerik üreticileri, yalnızca kanala katılan takipçilere ulaşabilir.
  • Kanal üyeleri yanıt veremez, yalnızca içerik üreticisinin mesajına desteklerini göstermek için emojilerle tepki verebilirler.

Instagram’da Yayın Kanalları Nasıl Bulunur?

                   

Instagram yayın kanalı bulmak için Instagram uygulamasındaki doğrudan mesaj kutunuza gidin ve arama çubuğunu kullanın. Bu size anahtar kelimeye göre arama yapma veya takip ettiğiniz ve ilgi alanlarınıza dayalı önerilen kanalları görme imkanı sağlar.

Ayrıca kanalları hesap profillerinde kullanıcı bilgilerinin altında listelenmiş olarak görebilirsiniz. Aynı zamanda Instagram, takip ettiğiniz hesaplar bir yayın kanalı oluşturduğunda sizi bilgilendirmek için bildirimler de gönderir.

Instagram’da Yayın Kanalı Nasıl Açılır?

Bir kanal oluşturmak için Instagram uygulamasındaki doğrudan mesaj kutunuza gidin ve yeni bir mesaj yazmak için simgeye dokunun. Burada bir yayın kanalı oluşturmak için “Yayın kanalı oluştur” seçeneği görmelisiniz. Ardından yayın kanalı ile ilgili gerekli bilgileri doldurun. Bir kanal oluşturduğunuzda takipçileriniz veya ücretli aboneleriniz bu konuda bilgilendirilecektir.

Neden Yayın Kanalı Oluşturmalısınız?

Belirli bir kişi grubuna göstermek istediğiniz içerikleri paylaşmak için yayın kanallarını kullanabilirsiniz. Bu grup, Instagram içeriğinize özel erişim sağlamasını istediğiniz kişiler ya da sizinle daha iyi etkileşimde bulunacağını bildiğiniz kişiler olabilir. Çünkü Instagram kanal özelliği, bir Story paylaşmak veya birine DM göndermek yerine daha etkili bir yoldur.

Instagram kanal özelliğini kullanmanın diğer avantajları ise şunlardır:

  • Bir mesajı birden çok kişiye iletmek: Yaratıcı Reels fikirlerinizin algoritma içinde kaybolduğunu fark ettiğinizde genellikle iki seçeneğiniz vardır: Yeterince kişinin içeriğinizi görmesini ummak veya her takipçiye bir DM göndermek. Ancak tüm takipçilerinizle bireysel olarak mesajlaşırsanız DM’lerinizin ne kadar karmaşık hale gelebileceğini düşünün.
  • İki taraf arasında gerçekleşen bir sohbet: Yayın kanalınızda takipçilerinizle başlattığınız sohbet, DM’lerde bulabileceğiniz bir sohbetle oldukça benzerdir. Ayrıca metin, fotoğraf, video, ses kaydı ve takipçilerinizden geri bildirim veya oylar almak için anketler dahil olmak üzere bir dizi format seçeneğiniz vardır.
  • Yayın kanallarını aboneliklerle birleştirme: Eğer zaten içeriğinizi paralı hale getirmek için Instagram Abonelikleri kullanıyorsanız yayın kanalları, abonelerinize daha fazla değer sunmanın harika bir yoludur.

Yayın Kanalınızı Nasıl Öne Çıkarabilirsiniz?

Yeni kanalınız hazır ise takipçilerinizi davet etmenin zamanı geldi. Onları kanalınıza davet etmek için birkaç yol bulunmaktadır:

  • İlk mesajınızı gönderin: Yeni bir yayın kanalı üzerinden ilk mesajınızı gönderdiğinizde tüm takipçileriniz otomatik bir bildirim alacaktır.
  • Davet bağlantısı paylaşma: Instagram profilinizin bağlantısını kopyalayabildiğiniz gibi kanalınızın bağlantısı da kopyalayıp paylaşabilirsiniz.
  • Hikayelerinizde kanalın bağlantısını paylaşma: Instagram’da oluşturduğunuz herhangi bir içerik gibi yayın kanalınızın bağlantısını Story’lerinizde paylaşabilirsiniz.
  • Belirli mesajları hikayelerinize paylaşma: Tüm kanalı paylaşmak istemiyorsanız tek bir mesajı seçip basılı tutabilir, ardından “Hikayede Paylaş” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Instagram Kanal Özelliği Paralı Mı?

Instagram yayın kanalı ücretsizdir. Bu özelliğin ücretsiz olması, kendi kanalınızı oluşturmanıza olanak tanır.

Instagram Yayın Kanalı Açmanın Şartları Nedir?

Instagram kanal özelliğini kullanmak için gereken tek şart; “İçerik Üreticisi” ya da “İşletme” hesabına sahip olmaktır.

Instagram Yayın Kanalı Nasıl Kapatılır?

Anasayfada yer alan mesaj butonuna tıklayın ve silmek istediğiniz kanalı seçip “Sil” butonuna basın. Bir kanalı sildiğinizde artık kimsenin gelen kutusunda görünmez.