Skip to main content
SEO

Hreflang Etiketi: Yeni Başlayanlar için Kolay Kılavuz

By 30/10/2023Mayıs 19th, 2024No Comments8 min read

Web siteniz için birden fazla dil planlıyorsanız hreflang etiketi çok önemlidir. Google’ın uluslararası SEO alanında üzerinde durduğu en önemli faktörlerden biri hreflang etiketleridir. Sitenizde birden fazla dil seçeneği sunarsanız bu etiketleri doğru kullanmanız gerekecektir. Ancak birçok web sitesi sahibi bu etiketini kullanırken hata yapabilir.

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang, arama motorlarına web sitenizdeki farklı dillerdeki sayfalar arasındaki ilişkiyi söyleyen bir HTML <link> veya <link> etiketi özelliğidir. Google, arama yapanın ülke ve dil tercihlerine göre arama sonuçlarında doğru bölgesel veya dil URL’lerini sunmak için bu özelliği kullanır.

Hreflang, uluslararası bir web sitesinin SEO’su ile ilgilenenler için bilinmesi gereken bir özelliktir. Örneğin; bir sayfanın hem İngilizce hem de Türkçe versiyonuna sahipseniz kullanıcının coğrafi konumuna ve tercih ettiği dile göre Google’ın hangi sayfayı görüntüleyeceğini belirleyebilirsiniz.

Hreflang etiketleri basit ve tutarlı bir sözdizim kullanır:

<link rel=”alternate” hreflang=”x” href=”https://example.com/alternate-page” />

İşte bu kodun her bir parçasının anlamı:

  • link rel=“alternate”: Bu etiketteki bağlantı, bu sayfanın alternatif bir versiyonudur.
  • hreflang=“x”: Alternatiftir çünkü farklı bir dilde ve bu dil x.
  • href=“https://example.com/alternate-page”: Alternatif sayfa bu URL’de bulunabilir.

Hreflang Etiketi SEO için Neden Önemlidir?

İçeriğinizi birden çok dile çevirmek için zaman harcadıysanız arama motorlarının kullanıcılarına en uygun sürümü göstermesini istersiniz. Hem Google hem de Yandex bunu yapmak için hreflang etiketlerine bakar.

Arama motoru kullanıcılarının ana dillerine hitap etmek, deneyimlerini de geliştirir. Bu genellikle daha az kişinin sayfanızdan çıkıp arama sonuçlarına geri dönmesiyle, daha düşük hemen çıkma oranıyla, sayfada daha yüksek oturum süresiyle vb. sonuçlanır. Bunun yanı sıra hreflang etiketinin önemli olmasının bir başka nedeni daha vardır: Duplicate içerik.

Sayfanızın iki versiyonunun olduğunu varsayalım. Biri İngiliz İngilizcesi ile Birleşik Krallık okuyucularını hedefliyor, diğeri ise Amerikan İngilizcesi ile ABD’li okuyucuları hedefliyor. Bu iki sayfa neredeyse aynıdır ve bu nedenle Google bunları kopya içerik olarak görebilir ve dizine eklemek için bir sürüm seçebilir.

Hreflang etiketleri, Google’ın bu sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamasına yardımcı olur. Arama sonuçlarında gösterilen doğru sürümü göstermeye çalışır, ancak bu garanti edilmez. Hreflang etiketleri bir yönerge değil, bir sinyaldir. Bir hreflang kümesi içinde aynı dili kullanan sayfaların içeriğini yerelleştirmek yine de en iyi uygulamadır.

Hreflang Etiketi Nereye Yerleştirilir?

1. Sayfanın head bölümünde bağlantı olarak

<head> bölümü, sayfada gösterilmemesi gereken bilgileri içerir. Burası hreflang etiketini yerleştireceğiniz yerdir. Ancak bu aşamada <head> ve <header> bölümlerini karıştırmamak gerekir. Bir <header> etiketi, bir bota veya ekran okuyucuya, ilgili içeriğin, bir sayfanın veya bölümün giriş kısmı olarak düşünülmesi gerektiğini söyler.

2. HTTP başlığında

Web sitenizde PDF’ler ve HTML olmayan içerik için hreflang eklemek adına HTTP üstbilgileri kullanılmalıdır. Adına rağmen bunun sayfadaki <head> veya <header> HTML etiketleriyle hiçbir ilgisi yoktur, ancak bir sitenin front-end alanında ayarlanır.

Yoast, HTTP başlıklarını kullanmanın sorununun, sitenizde yapılan her isteğe çok fazla ek yük ekleyebileceğini ve potansiyel olarak kullanıcının tarama deneyimini yavaşlatabileceğini açıklamaktadır.

Bununla birlikte sitenizdeki İngilizce ve Fransızca sürümlerdeki bir PDF belgesini tanımlamak için bağlantı HTTP başlığında şöyle görünmelidir:

Link: <http://en.example.com/document.pdf>; rel=”alternate”; hreflang=”en”, <http://fr.example.com/document.pdf>; rel=”alternate”; hreflang=”fr”

3. XML site haritasında

Bir web sitesine hreflang eklemenin önerilen üçüncü yolu sitemap.xml’dir. Bu, tüm hreflang’ınızın doğruluğundan emin olmanın tartışmasız en iyi yoludur.

Bu stratejide, bir sayfanın hreflang’ını ve türevlerini belirtmek için xhtml:link özelliğini kullanarak site haritanızın şuna benzer görünmesini sağlarsınız:

<url>
<loc>http://www.example.com/</loc>
<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=“en”
href=“http://www.example.com/” />
<xhtml:link rel=“alternate” hreflang=“en-au”
href=“http://www.example.com/au/” />
<xhtml:link rel=“alternate” hreflang=“en-gb”
href=“http://www.example.com/uk/” />
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/au/</loc>
<xhtml:link rel=“alternate” hreflang=“en”
href=“http://www.example.com/” />
<xhtml:link rel=“alternate” hreflang=“en-au”
href=“http://www.example.com/au/” />
<xhtml:link rel=“alternate” hreflang=“en-gb”
href=“http://www.example.com/uk/” />
</url>

Yaygın Hreflang Etiketi Hataları

Yazım Hataları ve Alt Çizgiler

Geçersiz bir ülke kodu kullanmak, bir ülke kodu kullanmak ama bir dil kodunun eksik olması veya tire (-) yerine alt çizgi (_) kullanmak gibi basit hatalar hreflang özelliğinizi geçersiz kılabilir. Ayrıca yanlış bir kısaltma kullanırsanız (örneğin en yerine eng gibi), Google büyük olasılıkla bunu görmezden gelir ve kodunuz çalışmayabilir.

Self-Referencing Hreflang’ları Kullanmamak

Başka bir yaygın sorun, sayfaya kendi kendine referans veren bir hreflang etiketi ekleyememektir. Bu, diğer sayfaları tanımlamanın yanı sıra sayfanın dilini ve ülkesini referans alan bir hreflang etiketine sahip olmak anlamına gelir.

Reciprocal Hreflang Eksikliği

Bu sorun, hreflang ek açıklamalarında belirtilen sayfalar için onay (dönüş) bağlantıları eksik olduğunda tetiklenir. Hreflang etiketleri çift yönlüdür. Diğer bir deyişle hreflang ek açıklamalarında A sayfası B sayfasına bağlantı veriyorsa B sayfası da karşılığında A sayfasına bağlantı vermelidir.

Kırık Sayfaya Hreflang Etiketi Vermek

Bu sorun, hreflang ek açıklamalarında bir veya daha fazla sayfanın bozuk URL’lerine referans verdiğinde tetiklenir. Google ve diğer arama motorları, kullanıcılarına mevcut olmayan içeriği gösteremez. Bu nedenle kırık sayfaları işaret eden hreflang etiketleri, büyük olasılıkla Google ve diğer arama motorları tarafından gözden kaçırılacaktır.

Hreflang’da Birden Fazla Dile Yer Vermek

Bu hata, hreflang’da birden fazla dil için bir veya daha fazla URL eklenince ortaya çıkar. Örneğin;

<link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”http://example.com/page.html” />
<link rel=”alternate” hreflang=”de” href=”http://example.com/page.html” />

Her içerik parçası yalnızca bir dile veya dil konumuna hizmet etmelidir. İki veya daha fazla çelişen referansa sahip olmak, arama motorlarının kafasını karıştıracak ve her iki hreflang niteliğinin de görmezden gelinmesine neden olacaktır.

Hreflang ve HTML Lang Uyuşmazlığı

Bu sorun, bir veya daha fazla URL için bildirilen hreflang ve HTML lang etiketi arasında bir tutarsızlık olduğunda ortaya çıkar. Google, HTML dili özelliğini kullanmaz, ancak diğer arama motorları ve tarayıcılar kullanır. Bu yüzden bu iki özelliğin birbiriyle tutarlı olması önemlidir.