Skip to main content
SEO

Google’ın Yeni Güncellemesi: E-E-A-T

By 31/10/2023Mayıs 1st, 2024No Comments7 min read

“Expertise”, “Authoritativeness” ve “Trustworthiness” kelimelerinin kısaltılmış hali olan E-A-T; “Uzmanlık”, “Otorite” ve “Güvenilirlik” anlamında kullanılan bir terimdir. 15 Aralık 2022’de yapılan güncelleme sonucunda ise adı artık E-E-A-T!
Bu güncelleme ile Google, “Experience” ifadesini de yönergelerine ekledi. Bunun sonucunda artık içerik oluşturucularının konuyla alakalı nasıl bir deneyime sahip olduğu da ölçümlenmeye başladı.

E-A-T Nedir?

E-A-T, Google’ın arama sonuçlarının kalitesini belirlemek için kullandığı bir ilkedir. Bu ilke, doğrudan bir Google sıralama faktörü olmasa da yine de SEO ile bağlantılıdır. Peki bu ilke tam olarak ne anlama gelmektedir?

Expertise (Uzmanlık)

Uzmanlığı belirlemek için arama kalitesi değerlendiricileri bir sayfanın içeriğini oluşturan kişiyi inceler. Uzman olmak için gerçek dünya deneyimine veya resmi eğitime sahip olmak gerekir. 10 yıllık deneyime ve düzinelerce profesyonel sergiye sahip bir sanatçıysanız bir uzman olabilirsiniz. Ayrıca uzmanlık; hukuk fakültesine gitmek, baro sınavını geçmek ve avukatlık deneyimine sahip olmak anlamına da gelebilir. Ancak bir otorite olarak görülmek uzmanlıktan daha fazlasını gerektirir.

Authoritativeness (Otorite)

Otorite, uzmanlığın bir üst düzeyidir. Gerçek dünya deneyimine ve resmi eğitime sahip olabilirsiniz ancak başkaları sizi bir konuda başvurulacak otorite olarak gösteriyor mu? Sektörünüzdeki uzmanları eğitiyor, onaylıyor veya bilgilendiriyor musunuz? Diğer uzmanlar size güveniyor mu?

Trustworthiness (Güvenilirlik)

Güvenilirlik veya daha da önemlisi güvensizlik, Google için çok önemlidir. Bu yüzden kalite değerlendiricileri güvenilirliği ölçmek için içeriğin oluşturucusunu, içeriğin kendisini ve web sitesini de inceler.

E-E-A-T Nedir?

“Deneyim” ifadesinin eklenmesi, içerik kalitesinin, içerik oluşturucunun konuyla ilgili ilk elden deneyime ne ölçüde sahip olduğunu gösterir.

Google, E-E-A-T’yi yeniden çerçevelendirerek bu kavramın merkezinde “güven” olduğunu ve “E-E-A-T ailesinin en önemli üyesi” olduğunu da belirtiyor. Google’a göre; ürünü kişisel olarak kullanan kişiler kullanmayanlara göre daha fazla deneyime sahiptir ve bu da daha fazla güven oluşturur. Deneyim örnekleri şunları içerir:

  • Restoranın eşsiz yemeklerini, özgün görsellerle desteklemek,
  • Otel/pansiyonun sağladığı imkanların belirtilmesi,
  • Tedavi/ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları,
  • Ürünlerin değerlendirilmesi.

Yeni Bir Güncellemeye Neden Gidildi?

Temel olarak Google, bize neyin yüksek kaliteli ve güvenilir içerik olduğunu düşündüğü konusunda ayrıntılı bilgi sağlamaktır. Ayrıca kullanıcıları hangi içeriğin kendileri için değer sağlayacağı konusunda da bilgilendirir. Bundan dolayı E-A-T ilkelerine “Experience” ilkesini de dahil etmiştir. Peki Google, bu konuyla ilgili neleri değiştirdi?

Arama Değerlendirici Yönergeleri’ndeki En Önemli Değişiklikler

Bölüm 2.5: Web Sitesini Anlamak

Google, bir web sitesini kimin yönettiğini belirleme konusundaki yönergelerini güncelleyerek aşağıdaki notu ekledi:

“Sayfalar genellikle bir web sitesinin parçası olarak görüntülendiğinde daha anlamlıdır. Bir web sitesini anlamak için web sitesinden kimin sorumlu olduğunu ve sayfadaki içeriği kimin oluşturduğunu bulmak gerekir. Ardından web sitesi ve içerik oluşturucular hakkında bilgi arayın. Ayrıca web sitesi ve içerik oluşturucular hakkındaki itibar bilgilerine de bakmalısınız. Dışarıdaki bağımsız kaynaklar onlar hakkında ne diyor? Web sitesi veya içerik oluşturucuların kendileri hakkında söyledikleri ile saygın bağımsız kaynakların söyledikleri arasında anlaşmazlık olduğunda bağımsız kaynaklara güvenin.”

Bölüm 2.5.2: Web Sitesinden Kimin Sorumlu Olduğunu ve Sayfadaki İçeriği Kimin Oluşturduğunu Bulmak

Google, bir web sitesinden kimin sorumlu olduğunu belirlerken web sitesinin kime ait olduğunun açık olması gerektiğini belirtmiştir. Bu nedenle yaptığı güncelleme ile “vakıf” ifadesini “kuruluş” ve “devlet kurumu” ile değiştirmiştir. Ayrıca Google, kalite değerlendiricilerinin bir web sayfasındaki ana içeriği kimin oluşturduğunu belirlemesine yardımcı olmak için yeni bir tablo da eklemiştir.

Bölüm 3.0: Genel Sayfa Kalite Derecelendirmesi

Google, sayfa kalitesini derecelendirme ve itibar bilgilerini analiz etme ile ilgili bazı tavsiyelerinin sırasını önemli ölçüde değiştirmiştir. Buna göre sayfa kalitesini değerlendirmek için 3 adımlı yeni bir süreç sunmuştur:

  • Sayfanın gerçek amacını ve ne kadar zararlı/aldatıcı olduğunu değerlendirmek,
  • Sayfanın zarar verme veya başka bir şekilde güvenilmez veya spam içerikli olma potansiyelini değerlendirmek,
  • Sayfa zararlı değilse sayfanın amacına ne kadar iyi ulaştığını ölçümlemek.

Ayrıca Google, web sitesinin türünü anlamak için yeni bir ekleme daha yapmıştır. Bu eklemelerden bazıları, web sitesinin:

  • Kişisel mi kurumsal mı olduğu,
  • Finansal işlemleri içerip içermediği veya ödeme gerektirip gerektirmediği gibi bilgileri içerir.

Bölüm 3.2: Ana İçeriğin Kalitesi

Google, değerlendiricilerin bir sayfanın ana içeriğinin kalitesini nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda bazı önemli değişiklikler yapmıştır. Bu açıdan önceki versiyonda yer alan aşağıdaki cümleyi çıkartmıştır;

Her tür web sayfası için yüksek kaliteli içerik oluşturmak, aşağıdakilerden en az birini önemli miktarda gerektirir: Zaman, çaba, uzmanlık ve yetenek.

Bunun yerine “zaman” sözcüğünü kaldırarak “özgünlük” sözcüğünü eklemiştir.

Çoğu sayfa için içeriğin kalitesi, içeriğin oluşturulmasına harcanan çaba, özgünlük ve yetenek miktarıyla belirlenebilir.

Bölüm 3.3: Web Sitesinin ve İçerik Oluşturucuların İtibarı

Google hem bir web sitesinin hem de içerik oluşturucularının itibarını anlamak için önerilerini geliştirmiştir. Önemli bir ekleme, itibar araştırmasının sayfa içeriğinin konusuna bağlı olmasıdır. Google, değerlendiricilerden içerik oluşturucuların itibarını “sayfanın ne hakkında olduğu bağlamında” düşünmelerini ister. Aşağıdaki paragraf bunu anlamak için önemlidir:

İtibar araştırması, sayfanın konusuna göre yapılmalıdır. Örneğin; sayfa tıbbi bilgiler içeriyorsa tıbbi bilgiler sağlamak için web sitesinin ve içerik oluşturucunun itibarını araştırın. Bir web sitesinin bir tür içerik (ör. komik videolar) için başvurulacak bir kaynak olması, ancak farklı türde bir içerik (ör. finansal bilgiler) için güvenilmez bir kaynak olması mümkündür.

Sonuç

Kalite Değerlendirici Yönergeleri, Google’ın algoritmalarının nereye gitmesini istediği konusunda bize rehberlik ettiği için çok önemli bir belgedir. Bu yönergelere uymak, sizin ve müşterilerinizin Google’da görünürlük kazanmasına ve algoritma güncellemelerinden veya diğer cezalardan olumsuz etkilenmemesine yardımcı olacaktır. Kalite Değerlendirici Yönergeleri’nin güncel haline ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.