Skip to main content
SEO

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

By 30/10/2023Mayıs 19th, 2024No Comments7 min read

Anahtar kelime araştırması, dijital pazarlamanın temel taşıdır ve bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Çünkü kimse yazdığınız içeriği aramıyorsa ne kadar uğraşırsanız uğraşın Google’dan trafik alamazsınız. Bu nedenle anahtar kelime araştırma sanatında ustalaşmak, SEO’daki başarınız için çok önemlidir.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, insanların belirli bir amaç için arama motorlarına girdiği arama terimlerini bulma ve analiz etme sürecidir. Bu süreç; hedeflenen sorguları, bu sorguların popülerliğini, sıralama zorluklarını ve daha fazlasını ortaya çıkarabilir. İşletmelerin, hedef kitlelerinin hangi anahtar kelimeleri kullandığını keşfetmek için anahtar kelime araştırması yapması önemlidir. Çünkü insanların ne aradığını bilmiyorsanız sizi bulamazlar.

Ancak anahtar kelimeleri arayanlar yalnızca kullanıcılar değildir. Google ve diğer arama motorları, anahtar kelimeleri bulmak ve sizi bu terimler için sıralamak için web sitenizdeki içeriği okuyacaktır. SEO’nun başladığı yer burasıdır.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, işletmeniz için anahtar kelimeleri bulma ve bu anahtar kelimeler için Google’da nasıl sıralandığınızı veya sıralayabileceğinizi anlama sürecini ifade eder. Bu sürecin önemli olmasının bazı nedenleri şu şekildedir:

  • Anahtar kelimelerinizi bilmek, markanızı ve işinizi anlamanıza yardımcı olur.
  • Arama motorları, işletmenizin ne ile ilgili olduğunu bilirse web sitenizi sıralayabilir. Anahtar kelimeleri web sitenizin farklı sayfalarında hedeflemek, Google’ın sizi bu anahtar kelimeler için sıralayabileceği anlamına gelir.
  • Bloglarda kullanılacak anahtar kelimeleri belirlemek, web sitenize trafik çekebilir.

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının başlangıç ​​noktası olsa da devam eden bir süreç olmalıdır. Anahtar kelimelerinizi sık sık kontrol etmeli ve rakiplerinize kıyasla nasıl bir sıralamada olduğunuzu öğrenmelisiniz. Bu araştırmadan sonra ise ilgili anahtar kelimelere odaklanan kaliteli içerik ve sayfalar oluşturmalısınız.

Anahtar Kelime Araştırmasının Unsurları

1. Alaka Düzeyi

Google, içeriği alaka düzeyine göre sıralar. Arama niyeti kavramının devreye girdiği yer burasıdır. İçeriğiniz, yalnızca arama yapanların ihtiyaçlarını karşılıyorsa sıralama alabilir. Ek olarak içeriğiniz sorgu için mevcut olan en iyi kaynak olması gerekir. Çünkü internetteki diğer içeriklerden daha az değer sağlıyorsa Google içeriğinizi daha düşük bir konumda sıralar.

2. Otorite

Google, otoriter gördüğü kaynaklara daha fazla ağırlık verir. Sitenizin domain otoritesi düşükse veya içeriğiniz istisnai değilse daha düşük bir sıralama şansınız olur.

3. Aranma Hacmi

Belirli bir anahtar kelime için ilk sayfada yer alabilirsiniz, ancak hiç kimse onu aramazsa sitenize trafik gelmez. Hacim, aylık arama hacmi ile ölçülür. Bu, anahtar kelimenin tüm kitleler arasında ayda kaç kez arandığı anlamına gelir.

Adım Adım Anahtar Kelime Araştırması

Adım 1: İşletmeniz hakkındaki konuların listesini yapın

Bu süreci başlatmak için genel kümeler açısından sıralama almak istediğiniz konuları düşünün. İşletmeniz için önemli olduğunu düşündüğünüz yaklaşık 5-10 konu grubu oluşturun ve daha sonra bu konu gruplarını, sürecin ilerleyen kısımlarında belirli anahtar kelimeler bulmaya yardımcı olması için kullanın.

Adım 2: Konu gruplarını anahtar kelimelerle doldurun

Artık odaklanmak istediğiniz birkaç konu grubunuz olduğuna göre bu gruplara giren bazı anahtar kelimeleri belirlemenin zamanı geldi. Bunlar, SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfası) sıralama almanın önemli olduğunu düşündüğünüz anahtar kelime öbekleridir, çünkü hedef müşteriniz muhtemelen bu terimler için arama yapıyordur.

Adım 3: Arama niyetini anlayın

Arama niyeti, arama motorlarında iyi bir sıralama elde edebilmeniz için en önemli faktörlerden biridir. Bu açıdan web sayfanızın, arama yapan kişinin kullandığı anahtar kelimeyi içermekten ziyade, bu kişinin çözmeyi amaçladığı sorunu ele alması daha önemlidir. Peki, bu yaptığınız anahtar kelime araştırmasını nasıl etkiler?

Bir aramanın arkasındaki niyet, sıralama potansiyeliniz için çok önemli olduğundan hedeflediğiniz anahtar kelimeleri nasıl yorumladığınız konusunda ekstra dikkatli olmanız gerekir. Örneğin; oluşturmak istediğiniz bir makale için “blog nasıl açılır” kelimesini araştırdığınızı varsayalım. “Blog”, bir blog yazısı veya blog web sitesinin kendisi anlamına gelebilir ve bu anahtar kelimeyi arayan kişinin niyeti, içeriğinizin yönünü etkileyecektir. Arama yapan kişi, bireysel bir blog gönderisine nasıl başlayacağını mı öğrenmek istiyor yoksa blog yayınlamak amacıyla bir web sitesini nasıl açacağını mı bilmek istiyor? İçerik stratejiniz yalnızca ikincisiyle ilgilenen kişileri hedefliyorsa bir sonuca varmadan önce anahtar kelimenin amacından emin olmanız gerekir.

Bir kullanıcının sorgusunun amacını anlamak için bu anahtar kelimeyi aratmak ve ne tür sonuçların ortaya çıktığını görmek iyi bir fikirdir.

Adım 4: İlgili arama terimlerini araştırın

İnsanların belirli bir konu hakkında arayabileceği daha fazla anahtar kelime bulmakta zorlanıyorsanız Google’a bir anahtar kelime eklediğinizde görünen ilgili arama terimlerine göz atabilirsiniz. Kelimeyi yazıp Google’ın sonuçlarının en altına indiğinizde orijinal sorgunuzla ilgili aramalar için bazı öneriler göreceksiniz. Bu anahtar kelimeler, dikkate almak isteyebileceğiniz diğer anahtar kelimeler için fikir verebilir.

Adım 5: Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın

Anahtar kelime araştırması ve SEO araçları, bu noktaya kadar oluşturduğunuz fikirlere dayalı olarak tam eşlemeli anahtar kelimelere ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelere dayalı daha fazla anahtar kelime fikri bulmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Web sitenize doğru ziyaretçileri getirmek için hem içeriğiniz hem de hedef kitleniz için hangi anahtar kelimelerin doğru olduğunu değerlendirmeniz gerekir. Bu aşamada ise aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

1. Arama Kutusu

İlk olarak arama kutusunun kendisine sahibiz. Bu, aramanızla yakından ilgili insanların aradığı anahtar kelimelere dair ipuçları verir. Ayrıca Google bunları yalnızca son trendlere ve arama hacimlerine göre doldurduğu için zamana duyarlıdırlar.

2. İlgili Aramalar

“İlgili aramalar” bölümü bu anahtar kelimeleri daha da genişletir. Onlara tıklamak size daha da alakalı anahtar kelimeler verebilir.

3. Kullanıcılar Bunları da Sordu

“Kullanıcılar Bunları da Sordu” alanı, anahtar kelime araştırması yaparken güzel bir fikir kaynağıdır. Web sitenizde ele alınacak ek konular bulmak için bu sonuçları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra buradaki sonuçlar alt başlıklar olarak da tercih edebilirsiniz.