Skip to main content
SEO

7 Adımda Screaming Frog ile Orphan Page Tespiti

By 21/12/2023Mayıs 18th, 2024No Comments5 min read

Dizine eklenebilen ancak web sitesinden ulaşılamayan sayfalara orphan page denir ve bunlar, site yapısının dışında bulunur. Bu sayfalar, erişim linki kaldırılmış ancak hala yayında olan eski sayfalar, web sitesindeki yapısal sorunlar ya da tükenen ancak hala stokta olan ürünler gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Orphan sayfalara web sitenizin herhangi bir yerinden erişilemez. Bu; belirli sayfaları bulmayı çok daha zor, ancak yine de mümkün hale getirir. Aşağıdaki özellikler, web sitenizdeki orphan page’leri tanımanıza ve bulmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Orphan sayfalara verilen bağlantı yoktur. İster ana sayfadan ister bir blog gönderisinden gelsin, bir sayfaya verilen tek bir link bile varsa sayfanız orphan değildir.
  2. Orphan page’ler yayında olur ve 200 durum kodu verir.
  3. Orphan page’ler dizine eklenmiş olabilir.

Bir web sitesindeki sayfaların birbirinden bağımsız olması Google’ın hoşuna gitmez. Bunun nedeni geçmişte sayfaları Google’dan gizlemek için bu yöntemin kullanılmış olmasıdır. Bundan dolayı web sitenizde orphan page’leri tespit etmeniz ve bu durumu düzeltmeniz gerekir.

Screaming Frog ile Orphan Page’ler Nasıl Bulunur?

Adım 1: Crawl Linked XML Sitemaps’i Seçin (Configuration > Spider > Crawl)

orphan page

Screaming Frog‘da XML site haritasının konumunu belirtebilir veya sayfaları otomatik olarak keşfetmek için robots.txt dosyasını kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca XML site haritası aracılığıyla bulunabilen tüm orphan sayfaların taranacağı anlamına gelir.

Adım 2: Google Analytics’e Bağlanın (Configuration > API Access)

Bir tarama sırasında Google Analytics API’sine bağlanabilir ve doğrudan belirli bir hesap veya mülk için veri çekebilirsiniz. Ardından organik aramadan orphan sayfaları bulmak için “Organic Traffic” kategorisini seçin. Varsayılan olarak seçili metrikleri ve boyutları olduğu gibi bırakabilir ve bir tarih aralığı belirtebilirsiniz. Başka kaynaklardan da orphan sayfaları bulmak istiyorsanız kategoriyi “All Users” veya “Paid Traffic” olarak değiştirebilirsiniz.

Adım 3: Crawl New URLs Discovered in Google Analytics’i Seçin

Google Analytics ayarları penceresinin “General” sekmesi (Configuration > API Access > Google Analytics), bu yapılandırma seçeneğini bulacağınız yerdir. Google Analytics tarafından bulunan yeni URL’ler, yalnızca bu seçenek etkinleştirilmemişse “Orphan Pages” raporunda görünür.

Adım 4: Google Search Console’a Bağlanın (Configuration > API Access)

Gösterim alan orphan sayfaları bulmak için uygun mülkü seçmeniz yeterlidir. Google Analytics’te olduğu gibi bu alanda da zaman aralığı belirleyebilirsiniz.

Adım 5: Crawl New URLs Discovered In Google Search Console’u Seçin

Google Search Console kurulum penceresinin (Configuration > API Access > Google Search Console) “Search Analytics” sekmesi, bu yapılandırma seçeneğini bulacağınız yerdir. Google Analytics’e benzer şekilde bu seçenek etkinleştirilmemişse Google Search Console tarafından bulunan yeni URL’ler yalnızca “Orphan Pages” raporunda görüntülenebilir.

Adım 6: Web Sitesini Tarayın

“Enter URL to Spider” kutusuna taramak için web sitenizi girin ve “Start” seçeneğine tıklayın. API sekmesi ve ilerleme çubukları, API’lerin ve taramanın ne durumda olduğunu takip etmenize olanak tanır. Ardından web sitesi; XML site haritası, Google Analytics ve Search Console aracılığıyla bulunan tüm URL’lerle birlikte taranacaktır. Taramanın %100’ü tamamlanana kadar bekleyin.

Adım 7: Orphan Sayfaları Analiz Edin

     

Artık “Orphan URLs” alanına göz atarak bu sayfaları analiz edebilirsiniz.

Orphan Sayfalar Nasıl Düzeltilir?

Artık düzeltilmesi gereken sayfaları buldunuz. Sorunun tekrarlanmamasını sağlamak için düzeltmeye başlamadan önce bu sayfaların neden orphan olduğunu düşünün. Bu sayede tekrarlanmamasını sağlayabilirsiniz. Şimdi cevabımıza dönelim:

1. Sayfayı canlandırın

Bu, basit bir çözüm. Web sitenizde bir orphan sayfanın bulunması ve ziyaret edilmesi için gereken tek şey, başka bir sayfadan o sayfaya bir link vermektir.

2. Sayfayı web sitenizden kaldırın

Eğer bu sayfanın var olmasını istemiyorsanız sorunu çözmek için birkaç yöntem vardır. Örneğin; sayfayı arşivleyebilirsiniz. Bu durumda sayfaya ve içeriğine hâlâ erişilebilir, ancak artık web sitesinin bir parçası olmazlar. Bir diğer yöntem ise sayfayı silmektir. Ancak sayfayı sildikten sonra yönlendirme yapmayı unutmamalısınız.