Skip to main content
SEO

301 Yönlendirmesi Nedir, Ne Zaman Kullanılmalıdır?

By 30/10/2023Mayıs 19th, 2024No Comments9 min read

Bir web sitesindeki bir URL’i farklı bir URL’e taşıyorsanız ziyaretçilerinizin doğru yere yönlendirilmesini sağlamak için gerekli adımları atmanız gerekir. Dijital pazarlama dünyasında buna 301 yönlendirmesi denir. Bu yazıda 301 yönlendirmesinin ne olduğunu ve ne zaman kullanmanız gerektiğini ve ayrıca bir URL’i WordPress’te nasıl yeniden yönlendireceğinize değineceğiz. Ek olarak 301 ve 302 yönlendirmesi arasındaki farkları da ele alacağız.

301 Yönlendirmesi Nedir?

Teknik SEO açısından önemli olan 301, bir web sunucusu tarafından bir tarayıcıya gönderilen bir HTTP durum kodudur. Bir 301, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirme sinyali verir. Bu, eski bir URL’e girmeye çalışan tüm kullanıcıların otomatik olarak yeni bir URL’e gönderileceği anlamına gelir. 301 yönlendirmesi, tüm sıralama gücünü eski URL’den yeni URL’e iletir ve yaygın olarak bir sayfa bir web sitesinden kalıcı olarak taşındığında veya kaldırıldığında kullanılır.

301 yönlendirmesi, sıralamanızı veya SEO performansınızı bozmaz. Bu yönlendirmeyle ilgili başka bir özellik ise 404 hata sayfasından kaçınmanıza izin vermesidir. Bir sayfayı sildiğinizde o sayfanın URL’ini giren kullanıcı bir 404 sayfası ile karşılaşır. Ancak sildiğiniz sayfanın URL’ini yönlendirdiğiniz takdirde kullanıcı yönlendirdiğiniz sayfayı görecektir.

301 ile yeniden yönlendirme işlemi o kadar hızlıdır ki kullanıcı değiştirilen URL’e bakmadığında bunu fark edemez. Kullanıcı eski URL’i işaretlese bile bir 301 yönlendirmesinden sonra yer işareti en son URL’e güncellenecektir.

Üstelik yönlendirme oluşturmak son derece basittir. Herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yoktur ve yönlendirmeyi sizin yerinize yapması için eklentilerden de yararlanabilirsiniz.

301 Yönlendirmesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

1. URL’i değiştirdikten sonra

Optimizasyon veya yalnızca sayfa hiyerarşisinde değişiklik yapılması nedeniyle bir URL’in değiştirilmesi gereken birkaç durum vardır. Genellikle URL’nizi her değiştirdiğinizde yalnızca bazı CMS’ler buna otomatik olarak yeniden yönlendirme ekler. Bu nedenle URL’leri güncelledikten sonra kontrol etmeli ve bir 301 yönlendirmesi olup olmadığına bakmalısınız.

2. Yeni bir web sitesi oluşturduktan sonra

Günümüzde çoğu sunucu, domain’den önce www olmadan bir site açar. Durum böyle değilse domain URL’inizin aşağıdaki gibi varyasyonlarını eklemeniz gerekir:

  • http://siteniz.com
  • http://www.siteniz.com
  • https://siteniz.com
  • https://www.siteniz.com

Hepsinin aynı sayfaya yönlendirdiğinden emin olmak için ise 301 yönlendirmelerini kullanabilirsiniz.

3. SSL sertifikası ekledikten sonra

SSL sertifikanız olmazsa web siteniz üçüncü taraf yazılımların kurbanı olabilir. SSL sertifikası ve HTTPS bağlantısı eklemek web sitenizi daha güvenli hale getirecektir.

Bu nedenle web sitenizin URL’i http://domain.com adresinden https://domain.com adresine değişiyorsa bir 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir.

4. Bir sayfayı yeniden oluşturduktan sonra

Bir sayfayı yeni bir tema veya düzen ile yeniden oluşturmanız gereken birkaç durumla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda SEO performansını korumak için eski sayfa URL’ini yenisine yönlendirmeniz gerekir.

5. Bir sayfayı sildiğinizde

Sitenizden bir sayfayı silerseniz ve başka bir işlem yapmazsanız siteniz, aradıkları içeriğin bulunamadığını belirten 404 hata sayfasına trafik gönderir. Bu, kullanıcılar için sinir bozucudur ve SEO için ideal değildir.

Bir sayfayı silmeden önce sitenizdeki diğer hangi sayfaların iyi bir yönlendirme yaratabileceğini düşünün. Mantıklı bir yönlendirmeniz varsa ziyaretçilerin aradıklarını bulabilmeleri için bir yönlendirme ekleyebilirsiniz.

6. Duplicate sorunlarını çözerken

Arama motorlarının sitenizin farklı varyasyonlarını dizine eklemesi SEO için ideal değildir. Ancak bazı teknik senaryolar, sayfalarınızın birden fazla sürümünün, hatta web sitenizin tamamının yanlışlıkla yayınlanmasına neden olabilir. Google’ın hangi içeriği tarayacağını ve indeksleyeceğini anlaması her zaman önemlidir. Bu yüzden sitenizdeki duplicate sorunlarını çözerken yönlendirme yapmayı da unutmamanız gerekir.

301 Yönlendirmesi SEO için Neden Önemlidir?

301 yönlendirmeleri yalnızca web sitesi ziyaretçilerini doğru konuma göndermez, aynı zamanda botları doğru konuma gönderir. 301 yönlendirmeleri, SEO için çok önemlidir çünkü web sitenizin doğru bir şekilde taranmasını sağlar.

Ek olarak herhangi bir nedenle bir sayfayı taşıdığınızda sayfanıza gelen tüm backlinklerin sağlam kalmasını sağlar. Bu yönlendirmeler, trafik çekmeye devam eder ve zor kazanılmış backlinklerin değerini korur.

Ayrıca belirli anahtar kelimeler için sıralanan bir sayfayı taşımanız gerektiğinde 301 yönlendirmesi yaparak sıralamanızı korumaya devam edebilirsiniz.

301 Yönlendirmesi vs. 302 Yönlendirmesi

300 kategorisinde, her biri bir tür yeniden yönlendirmeyi gösteren birden çok HTTP durum kodu vardır. 301 yönlendirmeleri kalıcı bir değişikliği, 302 yönlendirmeleri ise geçici bir değişikliği gösterir.

302 yönlendirmeleri, bir sayfayı geçici olarak taşımanız gerektiğinde, ancak onu orijinal URL’e geri taşımayı düşündüğünüzde kullanılır. Bu, A/B testi sırasında veya aşamalı web sitesi lansmanları sırasında kullanılabilir.

Kaçınılması Gereken 301 Yönlendirmesi Hataları

1. Domain sürümleri arasında bir 302 yönlendirmesi eklemek

301 yönlendirmeleri, bir URL’den diğerine gelen bağlantıların gücünü gösterir ve öyle görünmese de https://dijitaldegorunurolmak.com ve dijitaldegorunurolmak.com iki farklı URL’dir. Bu nedenle sıralamanızı artırmak için web sitenizin domaininin tüm farklı yinelemelerinden bir yönlendirme ayarladığınızdan emin olmalısınız.

2. İçerik taşıma sırasında 302 yönlendirmesi kullanmak

Web sitenizi güncellerken içeriğini geçici olarak taşımadığınız sürece, domaininizde değişiklik yaparken gelen bağlantıları ve arama sıralamalarınızı korumak için bir yönlendirme kullanmalısınız.

3. Yönlendirme döngüleri oluşturmak

Yönlendirme döngüleri, bir URL zincirdeki diğer URL’lerden birine geri yönlendirdiğinde oluşur. Bu hem arama motorlarını hem de kullanıcıları sonsuz bir yönlendirme döngüsüne sokar ve şu şekilde bir görünüme sahiptir:

Sayfa 1 > Sayfa 2 > Sayfa 3 > Sayfa 2 > Sayfa 3 > Sayfa 2 > Sayfa 3 […]

Bu aşamada yapmanız gereken eski yönlendirmeleri kaldırmak ve döngüyü kırmaktır.

301 Yönlendirmesi Nasıl Oluşturulur?

1. .htaccess

.htaccess dosyası, sitenizin kök dizininde bulunan basit bir metin dosyasıdır. Bir 301 yönlendirmesi eklemek için eğer yoksa kök dizininize bir .htaccess dosyası yerleştirmeniz gerekir. Ardından dosyanıza yönlendirmeyi ekleyebilirsiniz.

Örneğin; “https://siteniz.com/eskisayfa” URL’ini “https://siteniz.com/yenisayfa” URL’ine yönlendirmek isterseniz .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir:

Redirect 301 / eskisayfa https://siteniz.com/yenisayfa

Birden fazla sayfa taşıyorsanız taşıdığınız her sayfa için bir Redirect 301 ifadesi eklemeniz gerekir. Tüm sitenizi farklı bir URL’e yönlendirmek için ise aşağıdaki kodu girmelisiniz:

Redirect 301 / https://yenisiteniz.com

www ile başlayan URL’inizi www olmayan bir URL’e yönlendirmek için ise aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir:

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.websiteniz.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://websiteniz.com/$1 [L,R=301,NC]

2. WordPress

WordPress sitelerinde kullanılabilecek ve .htaccess dosyası gerekmeden yönlendirme oluşturabileceğiniz çok kullanışlı eklentiler vardır. Örneğin; RankMath, kullanıcıların eski URL’i ve ardından yeni URL’yi girmesine izin verir ve bir yönlendirme eklemenizi kolaylaştırır. Bu, yönlendirmeleri uygulama sürecini daha basit ve daha hızlı hale getirir ve genellikle kod bilgisi ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu eklenti ile 301 yönlendirmesi eklemek için ise ilk olarak “Yönlendirmeler” sekmesini açmanız gerekir. Ardından “Yeni Ekle” seçeneğine tıklamalı ve karşınıza çıkan sayfada “Kaynak URL’ler” alanına yönlendirmek istediğiniz URL’i yazmalısınız. “Hedef URL” alanı ise eski sayfanın yönleneceği URL’i girmeniz içindir. Her iki alanı da doldurduktan sonra “Yönlendirme Ekle” butonuna tıklayabilirsiniz.

Not: Geçici bir yönlendirme yapmayacaksanız “Yönlendirme Türü” alanındaki seçeneğin “301 Kalıcı Yönlendirme” şeklinde kalması gerekmektedir.